Jak przygotować dziecko do roli przedszkolaka?

Pierwszy dzień w przedszkolu - niezwykłym wydarzeniem w życiu każdego malucha.

        Dzień, w którym maluch dołączy do grona przedszkolaków to niezwykłe oraz szczególne wydarzenie - i to nie tylko dla samego dziecka, ale także i jego rodziców. Od tego momentu życie oraz funkcjonowanie całej rodziny ulegnie bowiem zmianie. Bardzo wiele z dzieci rozpoczynających po raz pierwszy swoją edukację na oddziale przedszkolnym odczuwa w związku z tym stres i niepewność. Zjawisko to należy do jak najbardziej naturalnych oraz zrozumiałych. Dziecko potrzebuje czasu oraz ogromnego wsparcia ze strony rodziców, lub opiekunów w procesie adaptacji do nowego środowiska, oraz w przystosowaniu się do nowego miejsca, funkcjonowania w grupie rówieśniczej oraz wykonywania poleceń Pani przedszkolanki. 
     To jak Państwa dziecko zareaguje na zmianę jaką jest rozpoczęcie nauki w przedszkolu w bardzo dużej mierze zależy od jego indywidualnych cech oraz predyspozycji, jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu za strony rodzica i dużym dawkom empatii, oraz zrozumienia możecie sprawić, iż wydarzenie to przyjmie łagodnie, bez traumatycznych przeżyć. 
     Dzieciom, które wcześniej uczęszczały do żłobka zdecydowanie łatwiej jest odnaleźć się na oddziale przedszkolnym, bowiem odczuły już one swego rodzaju namiastkę tego jak wygląda funkcjonowanie w grupie.  Dla tych jednak z Państwa, których pociechy dopiero będą się tego uczyć w przedszkolu, przygotowaliśmy kilka cennych rad oraz wskazówek, które mamy nadzieję okażą się pomocne w przygotowaniu pociechy do jego pierwszych kroków w przedszkolu. 

 

Jak przygotować dziecko do rozpoczęcia nauki w przedszkolu:

 

  • Stosunkowo wcześnie bo już na kilka miesięcy przed pierwszym dniem w przedszkolu warto jest zacząć dziecko oswajać oraz przygotowywać do tego miejsca. Dobrze jest opowiadać mu w pozytywny sposób o przedszkolu oraz Pani - nie koniecznie na siłę je idealizować, ale starać się podkreślać jego pozytywne aspekty, takie jak chociażby fakt iż w przedszkolu będzie mnóstwo zabawy oraz że pozna tam nowych kolegów i koleżanki. Należy pamiętać także aby lojalnie uprzedzić malucha, że w przedszkolu zostanie ono razem z innymi dziećmi pod opieką pani przedszkolanki, a my - rodzice w tym czasie będziemy musieli udać się do pracy. Powiedzmy że odbierzemy je z przedszkola na po południu i razem wrócimy do domu. 
  • Należy uczyć dziecko samodzielności - co jest cechą niezbędną w przedszkolu. Warto zacząć od samodzielnego ubierania się oraz jedzenia łyżką, a także radzenia sobie podczas wizyt w ubikacji. Dzięki temu dziecku będzie zdecydowanie łatwiej odnaleźć się oraz radzić sobie w nowym otoczeniu. 
  • Warto zapytać w przedszkolu, do którego mają Państwo zamiar zapisać dziecko czy organizowane są w nim tak zwane zajęcia adaptacyjne dla maluchów, które mają dopiero rozpocząć edukację oraz ich rodziców. Bardzo często przedszkola organizują tego typu zajęcia już w czerwcu, dzięki czemu dzieci mogą przed pójściem do przedszkola poznać rówieśników ze swojej grupy oraz swoją panią przedszkolankę. To także doskonały sposób, aby zobaczyły jak przebiegają zajęcia w przedszkolu oraz oswoiły się z tym miejscem.
  • Oprócz zajęć adaptacyjnych starajcie się Państwo, aby dziecko jak najwięcej czasu spęczało w gronie rówieśników - na placu zabaw, basenie, podczas zabaw z dziećmi znajomych oraz wszelkiego rodzaju zajęciach dla maluchów, na przykład ze Smyko - multisensoryki.
  • Należy wykazać się nie tylko empatią, ale także i stanowczością oraz konsekwencją. Starajmy się krótko oraz zwięźle pożegnać z dzieckiem po odprowadzeniu go do przedszkola - nie przedłużając momentu rozstania. Najlepiej będzie powiedzieć mu, że teraz zostanie tutaj, aby pobawić się z dziećmi oraz swoją panią przedszkolanką, a my wrócimy po nie za kilka godzin. Dzięki temu córka lub syn będą wiedzieli, iż mogą nam zaufać oraz że nie zostawimy ich w przedszkolu na zawsze. W ten sposób rzadziej będą się buntować oraz próbować siłą zatrzymać rodzica w przedszkolu. 

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu oraz wsparciu ze strony rodziców - dziecku  będzie zdecydowanie łatwiej oswoić się przedszkolem  oraz pierwszymi dniami w  nowym środowisku.  Z czasem maluch tak bardzo pokocha to miejsce , że po skończonych zajęciach nie będzie chciał wracać do domu.

 

Newtonek.pl